czwartek, 20 października 2011

Joyce Carol Oates "Opowieść wdowy"Niektóre z książek pisane są po to aby bawić i umilić czas czytelnikowi. Są też takie, po przeczytaniu których z wielką ostrożnością odkłada się je na półkę, zamyka oczy i myśli. Do tej drugiej kategorii z pewnością należy zaliczyć książkę „Opowieść wdowy” autorstwa cenionej na całym świecie pisarki, eseistki i poetki Joyce Carol Oates.
Ray i Joyce są zgodnym, spełnionym małżeństwem z długim stażem. Kochają się, dbają o siebie, mimo bardzo długiego stażu małżeńskiego nadal z czułością patrzą sobie w oczy, każdą wolną chwilę spędzają na wspólnych spacerach w parku nad rzeką trzymając się za rękę. Zawsze razem, zawsze we dwoje. Tak jak wielu z nas nie zdają sobie sprawy, że tuż za ich plecami czai się podstępny cień, z wykrzywionym uśmiechem trzymający w rękach klepsydrę, w której ziarenka piasku spadają nieubłaganie. Rankiem 11 lutego 2008 roku rozpoczęło się preludium tragedii. Ray z objawami zapalenia płuc trafia do szpitala. Żadne z nich nie mogło przeczuwać, że to co zaczęło się szarym, zimowym rankiem zakończy się tak tragicznie. Joyce nie zdawała sobie sprawy jakie poważne konsekwencje dla jej całego późniejszego życia będzie miał ten dzień. Nie przewidywała, że to właśnie ona niedługim czasie doświadczy w najgorszym tego słowa znaczeniu co to znaczy umierać podczas życia.
 „Opowieść wdowy” to książka, którą można określić na wiele sposobów. Z pewnością jest to autobiograficzna powieść, pamiętnik ale również swoisty podręcznik - poradnik dla kobiet, które straciły męża. Oates znana z bronienia do upadłego swojej prywatności tym razem uchyla drzwi od wieków broniące dostępu do jej życia i wprowadza nas do świata, który był schowany przed kamerami, fleszami aparatów i wścibskimi oczami nieznajomych. Książka nie jest zbiorem opisanych przez autorkę suchych faktów. Joyce ukazuje jak ogromna i prawdziwa była jej rozpacz po stracie męża. Jak z dnia na dzień całe jej życie legło w gruzach. Jak później musiała nauczyć się całego poukładanego przez tyle lat życia na nowo. Opisuje co to znaczy nauczyć się od nowa samotnie spać w dużym, pustym łóżku, w którym zawsze obok leżało ciepłe, pachnące ciało kochanego męża, czy też w samotności poruszać się po domu ze świadomością, że tam gdzieś w pokoju na końcu korytarza przy dębowym biurku codziennie siadał Ray, a teraz stoi tam tylko puste krzesło. Jak trudne są dla niej spotkania ze znajomymi, którzy zawsze uważali was za jedność gdy ty nagle zostajesz zupełnie sama. Opisywane przez nią, naznaczone wielkim cierpieniem i poczuciem bezradności przeżycia doświadczane po śmierci męża przeplatane są wspomnieniami z ich czterdziestosiedmioletniego udanego małżeństwa.
Autorka długo po śmierci nie mogła się oswoić ze swoim wdowieństwem. Nie potrafiła zmusić się do przestawienia zostawionych przez męża książek, skasowania nagranego przez Raya przed laty przywitania na automatycznej sekretarce. Nie była przygotowana na to wszystko co po11 lutego 2008 roku zgotował jej los.
Książka ukazuje nam obraz zwykłej kobiety. Nie pisarki. Nie cenionej na całym świecie literatki lecz kobiety, kochającej żony, która straciła sens życia - swojego męża.
 „Opowieść wdowy” nie należy do łatwych książek niemniej jednak należy ją przeczytać. Nie można przejść koło niej niewzruszonym bo pokazuje, że życie to nie tylko pasmo nieustających sukcesów, śmiechu i pozytywnych doświadczeń ale również to o czym niejednokrotnie boimy się nawet pomyśleć. Bo przecież życie to często zdarzenia na które nie mamy wpływu, a które niejednokrotnie nas przerastają.


Za egzemplarz  recenzyjny dziękuję Wydawnictwu REBIS

16 komentarzy:

 1. Chyba największa tragedia, jaka może spotkać kobietę. Stracić ukochanego mężczyznę. Nieodwracalnie.
  Dopiszę ją do listy.
  Pozdrawiam i dodaję do obserwowanych ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka zrobiła na mnie spore wrażenie. Uwielbiam Oates, więc nie mogło być inaczej:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie książki na długo pozostają w nas i choć wszyscy modlimy się, żeby taki los nas nie spotkał, może się okazać, że dzięki takim pozycji poukładamy sobie życie. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 4. bsz - zgadzam się z tym poglądem, a przeczytanie książki tylko mnie w tym utwierdziło,
  kasandra_85 - ja również jestem wielką fanką Oates, a książka rozgniata człowieka na małe kawałki,
  kinga -dopisuj, dopisuj, naprawdę warto przeczytać- z resztą tak jak każdą książkę Oates,
  Patka-miejmy nadzieję, że nigdy nie będziemy miały "okazji" napisać takiej książki na podstawie własnych przeżyć

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wyobrażam sobie i nawet nie che wyobrażać co może czuć kobieta po utracie najbliższej osoby. Zaciekawiła mnie ta ksiązkę ze względu na to iż jest to autobiograficzna powieść, dlatego chętnie przeczytam, gdyż może wydawać się taka prawdziwa i autentyczna w swojej historii.

  OdpowiedzUsuń
 6. cyrysia-książka jest autentyczna w każdym calu myślę, że powinna Ci się spodobać

  OdpowiedzUsuń
 7. Życie to nie tylko łatwe i przyjemne chwile, czasem pojawiają się i te gorsze momenty. Książka, jak wynika z recenzji, nie łatwa, ale warta przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem jej bardzo ciekawa, a jesień sprzyja czytaniu właśnie takich lektur.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie przepadam za książkami smutnymi w uproszczeniu, ale kiedyś chętnie sięgnę po tę Opowieść wdowy. Już przeczytanie recenzji książki zagrało mi na emocjach - znak, że warto sięgnąć i po samą książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że książka należy do tych które trzeba przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam już recenzję tej książki i muszę przyznać, że jest to bardzo interesująca i kusząca powieść.

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam Oates, jeszcze żadna książka mnie nie rozczarowała, Oates jest wielka!

  OdpowiedzUsuń
 13. Jakoś tak zraziłam się do tej autorki po przeczytaniu jej dwóch powieści, ale ta książka wydaje się być naprawdę interesująca i warta dania J.C. Oates jeszcze jednej szansy.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Powieści tej autorki czekają na swoją kolej, na pewno kiedyś sięgnę i po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 15. To jest zdecydowanie książka z tych, o których długo nie można zapomnieć...

  Muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń